Jag är medlem i Coop
Jag blev medlem i kooperationen i kundtjänsten på Obs! i Fittja runt 1984. Jag tror det formellt var Konsumentföreningen Stockholm som jag blev medlem i. Med mitt vaga minne var insatsen 20 kr på den tiden och möjligen fick jag ett halvt kilo kaffe som nybliven medlem. Detta var när jag bodde i Fittja där jag genom att gena över vägen förbi det dåmera malplacerade bostadshuset i lilla skogen mellan E4 och senare byggda förortshus, så hade jag bara ett stenkast till Obs! Fittja med mataffär och restaurang däruppe och Bygg & Bo i källaren. På andra sidan vattnet låg Obs! Interiör. Jag skrev om kooperativa i norra Botkyrka tidigare: Kooperativa.
Min subjektiva minnesbild från min uppväxt dessförinnan är att "arbetare" som politiskt hörde till Socialdemokratiska Arbetarpartiet och förmodligen också de som hörde till Vänsterpartiet Kommunisterna i stor utsträckning handlade på Konsum, Domus, Obs och annat som tillhörde kooperationen. På den tiden fick man del av vinsten genom att redovisa kvitton. Kvarlämnade kvitton på matbrickan från restaurangbesök kunde därmed vara hårdvaluta för den som samlade till återbäring.
Coop stadgar
Så här skriver Coop i mars 2025 om Coop medlemsskap. Coop är det nutida namnet:
Vi är ingen vanlig kundklubb utan ett kooperativ. Det innebär att alla våra medlemmar dessutom är delägare i sin lokala konsumentförening.
Referens: https://www.coop.se/medlem/coop-medlemsprogram/
Vidare skriver Coop i mars 2025:
Coop är Sveriges enda kooperativa matkedja. Det betyder att du som är medlem är med och äger oss och kan vara med och påverka sådant som är viktigt för dig. Du kan påverka genom allt från att göra medvetna val när du handlar till att själv bli ägarombud. Du kan läsa mer om hur du kan påverka Coop här.
Referens: https://www.coop.se/medlem/bli-medlem/fragor-och-svar/#paverakacoop
Coop Östra (tidigare Kf Stockholm) skriver i sina stadgar, Stadgar antagna av årsstämma den 14 maj 2022 och extra stämma den 13 juni 2022, nerladdade i mars 2025:
Firma, säte, ändamål
§ 1 Konsumentföreningen Stockholm med omnejd ekonomisk förening (firma) är en sammanslutning av konsumenter i Stockholmsregionen, Södermanland, Uppsala och Östergötland. Föreningen är medlem i Kooperativa Förbundet (KF). Föreningens styrelse har sitt säte i Stockholm. Föreningens uppgift är att främja sina medlemmars hushållning genom att på effektivaste sätt erbjuda varor och tjänster som svarar mot medlemmarnas behov samt sprida information som ger medlemmarna underlag för att planera sin hushållning och göra inköp på ett för dem ändamålsenligt sätt. Dessutom ska föreningen medverka till att vidga det kooperativa inflytandet i samhället och till att sprida den kooperativa idén
[...]
Föreningens medlemmar
§ 2 Inträde, medlemskap
[...]
Medlemskap föreligger när
– styrelsen, eller den styrelsen har delegerat till, beviljat inträde och
– minst 100 kr finns på insatskontot.
[...]
Fördelning av överskott
§ 9 Redovisade överskottsmedel fördelas efter följande grunder, sedan eventuellt balanserad förlust täckts:
1. Minst 5 procent av nettoöverskottet för året avsätts till reservfonden.
2. Det inbetalda förlagsinsatskapitalet förräntas enligt vad som anges i utfärdade förlagsandelsbevis.
3. Det inbetalda insatskapitalet förräntas efter beslut av föreningens årsstämma.
4. Återstående överskott kan lämnas som återbäring till medlemmarna i förhållande till deras under räkenskapsåret gjorda köp från föreningens dotterbolag eller konsumentkooperativa enheter i vilka föreningen har ett ägarintresse. De medel som en medlem erhåller vid överskottsfördelning enligt ovan förs till insatskontot eller medlemskontot enligt stämmans beslut. Föreningens fonder får inte minskas genom utdelning till medlemmarna
KF Stadgar antagna 20 oktober 2021 (alltså där medlemsföreningar såsom Coop Östra är medlem), nerladdade mars 2025:
Ur §1 Ändamål samt verksamhetens art och finansiering
[...]
Verksamheten ska bedrivas enligt sunda kooperativa, ekonomiska och affärsmässiga principer. Kapitalbildning ska ske på ett sätt som tryggar konsumentkooperationens långsiktiga bärighet, oberoende och utveckling. Finansieringen bör därför i största möjliga utsträckning ske med insatskapital och överskott som bildas i verksamheten samt med inlåning primärt från anslutna konsumentföreningar.
[...]
Referens: https://kf.se/wp-content/uploads/2022/02/kf-stadgar-antagna-den-20-oktober-2021.pdf
Mina matkostnader hos Coop
Coop ska drivas affärsmässigt. Med det följer att gå med visst överskott, som kan ses av stadgarna ovan. Coop är alltså medlemsägt. Det är inte ett aktiebolag med många aktieägare som äger, eller en enskild handlare i någon ägarform, utan kollektivt medlemsägt i kooperativ bolagsform. Det finns alltså ingen/inga ägare som skor sig på konsumenternas inköp. Det är vanliga konsumenter som får del av vinsten, de konsumenter som likt jag är medlemmar.
Medlemmar som inte handlar får inget tillbaka. Detta till skillnad från ett vanligt aktiebolag där ägarna, om bolaget så bestämmer, får aktieutdelning vare sig aktieägaren själv handlat där eller ej.
Det jag funderar på, både idag och genom många år utan att jag har svar, är att den kooperativa matkedjan i min subjektiva bedömning inte ger mig som ägare i form av medlem en signifikant lägre matkostnad (och andra varor) jämfört med att handla i mataffärer som har andra ägarformer.
Det är alltså inte, funderar jag, så att kommersiella vinstdrivande mataffärer som ger utdelning till kommersiella ägarna är dyrare för mig. Spontant skulle jag tycka att om ett företag ska ha marginal för vinstutdelning, så blir det dyrare än ett kooperativ företag. Men sambandet är inte så enkelt.
Henrik Hemrin
9 april 2025
Comments powered by CComment